Co nas wyróżnia?
Kompleksowa opieka w leczeniu otyłości! Nasze działanie opiera się na współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Dzięki temu to nie pacjent musi pilnować, żeby zalecenia, które otrzymuje od dietetyka, fizjoterapeuty czy lekarza były spójne. To nasz zespół odpowiada za współpracę podczas leczenia.
Dlaczego warto?
Otyłość jest obecnie klasyfikowana jako złożona, wieloczynnikowa choroba przewlekła, a nie tylko czynnik ryzyka innych chorób.
Prowadzi do pogorszenia jakości życia i stanu psychicznego, powoduje niepełnosprawność i zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu.
Nadmierna masa ciała dzieci i młodzieży stanowi obecnie jedno z największych wyzwań dla zdrowia publicznego. Według Światowej Organizacji Zdrowia otyłość osiągnęła rozmiary epidemii na świecie, a w Polsce liczba dzieci na nią chorujących rośnie najszybciej w Europie. Badania wykazują, że otyłość po ukończeniu 13 roku życia predysponuje w 80% do zaburzeń masy ciała w życiu dorosłym. Problem jest na tyle poważny, że w 2023 roku ukazały się wytyczne zapobiegania i leczenia otyłości stworzone specjalnie dla polskiej populacji.
Powstrzymanie rosnącej epidemii otyłości to jeden z Globalnych Celów Żywieniowych na 2025 rok (dzieci poniżej 5 roku życia) i jeden z celów dla ograniczenia chorób niezakaźnych wśród młodzieży i dorosłych.
Leczenie nadwagi i otyłości to proces wymagający multidyscyplinarnego podejścia do pacjenta. Program leczenia stworzony przez Healthy Steps zapewnia opiekę zespołu złożonego z lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz psychologów. Tylko tak złożone podejście pozwala zdiagnozować źródło problemu i skutecznie osiągnąć zaplanowany rezultat. Nasz program opiera się na rzetelnych danych naukowych i doświadczeniu w leczeniu dzieci.
Dla kogo jest nasz program?
Program skierowany jest głównie do pacjentów pediatrycznych, których dotyczy problem nadmiernej masy ciała.
Na czym polega?
Udział w programie rozpoczyna się od kompleksowej oceny stanu zdrowia oraz ustalenia celu do osiągnięcia w zamierzonym czasie, a także planu jego realizacji.
Spotkania z fizjoterapeutą, psychologiem oraz dietetykiem odbywają się w określonych odstępach czasowych, w zależności od potrzeb. Częstotliwość wizyt ustalana jest w taki sposób aly leczenie pozwalało osiągnąć zamierzony rezultat.
OKIEM PSYCHOLOGA
Otyłość jest chorobą przewlekłą, która nie tylko dotyczy ciała, ale też mocno wiąże się z funkcjonowaniem naszej psychiki.
Na początkowym etapie proponujemy spotkanie z psychologiem w celu oceny gotowości i motywacji do zmiany, a także w celu nakierowania na pozytywne aspekty leczenia nadmiernej masy ciała. Jeśli podczas wstępnej konsultacji psycholog może uznać, że wskazane są regularne spotkania. W takim wypadku istnieje możliwość ustalenia indywidualnego planu dostosowanego do potrzeb i możliwości pacjenta.
Otyłość to choroba przewlekła dotycząca ciała. Jednak jej silny wpływ na funkcjonowanie psychiki powoduje, że wsparcie psychologiczne to jeden z ważniejszych filarów leczenia. Modyfikacja zachowań i nawyków pozwala wytrwać w nowych postanowieniach i osiągnąć sukces.
Aktywny udział pacjenta i jego rodziców w procesie leczenia to pierwszy i najważniejszy krok do wyzdrowienia. Bardzo istotna jest nauka samoobserwacji oraz technik kontroli procesu jedzenia. Czasami konieczna jest również zmiana przekonań o regulacji masy ciała oraz zrozumienie konsekwencji otyłości, nie tylko przez dziecko, ale przez całą rodzinę.
Stawianie możliwych do osiągniecia celów i stopniowa ich realizacja, wsparte o wizualizację progresu to najlepsza forma leczenia.
FIZJOTERAPIA
Na zdrowy styl życia składa się nie tylko zbilansowana dieta, ale także wysiłek fizyczny dostosowany do wydolności, stanu zdrowia i wieku dziecka.
Ćwiczenia fizyczne oddziałują na cały organizm, ale w szczególności mają pozytywny wpływ na metabolizm tkanki tłuszczowej i kostnej, układ krążeniowy, oddechowy i mięśniowy, gospodarkę hormonalną, a także samopoczucie psychiczne. Zmiany w organizmie zachodzą jednak dopiero kiedy ćwiczenia są efektywne, angażują odpowiednie grupy mięśni i trwają wystarczająco długo. Odpowiednie dopasowanie treningu do możliwości organizmu stanowi podstawę do skutecznego odchudzania.
Spotkanie z fizjoterapeutą pozwoli na indywidualne dobranie ćwiczeń do zainteresowań i upodobań dziecka oraz jego warunków fizycznych i wieku. Wybrana aktywność fizyczna musi być przede wszystkim skuteczna w redukcji masy ciała, a następnie powinna podlegać cyklicznej kontroli postępów.
Zwiększona masa ciała wiąże się również z ryzykiem urazów, a także predysponuje do występowania wad postawy. Dzięki współpracy z fizjoterapeutami możliwe jest wypracowanie zdrowego wzorca ruchu, a także korekcja wad postawy oraz zredukowanie dolegliwości bólowych związanych z układem ruchu.
Opieka fizjoterapeuty może odbywać się w dwóch wariantach. Cykliczne spotkania (1-2 tygodniowo) w celu podtrzymania aktywności fizycznej oraz rozszerzania zakresu ćwiczeń pod okiem specjalisty lub okresowa ocena fizjoterapeutyczna z założeniem samodzielnych ćwiczeń w domu.